Jan Bauer pro 5+2

S čím jdu do voleb

Vadí mi, že dosavadní vedení radnice dopustilo, že město stagnuje, přešlapuje na místě a  nikam se neposouvá. Netvrdím, že vše je špatně. Prachatice jsou krásné, mají velký potenciál, ale potřebují nové nápady a více odvahy. Prostě opět rozhýbat. Mým cílem a motivací není mít funkci a užívat si jí.

Chci, aby Prachatice nebyly jen jedním z pěkných šumavských měst, ale aby nabídlo dobré podmínky pro život, udrželo mladé lidi a bylo atraktivní pro návštěvníky odjinud.

Největší témata

Potřebujeme jasnou představu jakým směrem město směřovat a také pro to něco konkrétního udělat. Před mnoha lety vznikla většinová dohoda, že mimo všestranného rozvoje bude prioritou cestovní ruchu a na něj navazující sportovní aktivity. Není co měnit, to podporujeme. Ale co se pro to dělá? Ve městě se není kde ubytovat, z hotelů jsou ubytovny pro zahraniční dělníky nebo sociální zařízení pro seniory z ciziny. Atraktivní kopec Libín stále zeje prázdnotou. Turisticky atraktivní město není vždy jen o miliónech investic. Je to o dobrých nápadech, opravdové spolupráci s místními podnikateli a živnostníky, o systematické a chytré propagaci města, o kvalitním značení a informování na sociálních sítích.

Velkým tématem a to nejen v Prachaticích je stárnutí obyvatelstva a odchod mladých a aktivních lidí do velkých měst. Každý rok odejde z města v průměru 250 lidí. To je mimořádně varovné. Musíme mladou generaci nějak oslovit a motivovat. Třeba nabídkou kvalitních pozemků pro rodinné domy. Ke zvážení je i cenové zvýhodnění pro místní.

Koho chceme oslovit

Jdeme do voleb s cílem oslovit všechny obyvatele města. Naši zastupitelé stáli u klíčových okamžiků, které nastartovaly velkou proměnu Prachatic po roce 1989. Je to tradice, která zavazuje.

Naše kandidátka je velmi pestrá. Najdete na ní mladé studenty nadšené pro město, zkušené osobnosti, kteří v životě něco dokázali, muže i ženy, členy ODS, ale i mnoho nezávislých kandidátů, které jsme oslovili.

Největší slabiny města

Při debatách co dál s městem si každý musí přiznat, že město je zadlužené a mnoho let bude splácet úvěr 85 mil. Kč na první etapu rekonstrukce plaveckého bazénu. Jak se zaplatí druhá etapa za další desítky miliónů a jestli se vůbec bude dělat jsme se na zastupitelstvu nedozvěděli.

Již jsem zmínil velký problém odchodu mladých a aktivních lidí. Nevýhodou Prachatic je špatná dopravní dostupnost. Nejsme napojeni na žádnou komunikaci I. třídy natož na nějakou dálnici.

I takovou zdánlivou maličkost jakou je válcování opozice, neakceptace jiného názoru nebo schovávání se vedení města za úředníky považuji za slabinu, kterou bych chtěl změnit.

Největší možnosti rozvoje města

Důležité je vědět co chcete. Za těch mnoho let co jsem v politice i se čtyřletou pauzou, která mi prospěla a dala mi odstup mi to přijde jako klíčové.

Buď prostě víte co s městem dělat, máte vizi, strhnete na svou stranu lidi a přesvědčíte pár nadšenců, kteří vám pomohou. Nebo jenom úřadujete a žijete z podstaty. S Prachaticemi se dá dělat úplně všechno. Máme krásnou přírodu, historické centrum, kopec Libín, zainvestovanou základní infrastrukturu, sousední vyspělé a motivující Bavorsko a Rakousko. Jistě, máme své limity velikostní a ekonomické, ale potenciál je obrovský.

Co s obřími plánovanými investicemi

Obří plánované investice prostě nebudou, protože na ně nejsou peníze a časem se ukáže nesmyslnost některých z nich. Za dobu mého starostování jsem se vždy snažil mít v zásobě kvalitní, smysluplné a hlavně realizovatelné projekty. Ostatně z této strategie žili dlouhá léta moji následovníci a realizovali nebo dokončili v minulosti vymyšlené a připravené věci. To, co jsme viděli v posledních letech někdy spíše připomínalo snahu přijít s něčím ať to stojí cokoli. O smysluplnosti nemluvě. Jednou byla prioritou knihovna, pak sjezdovka a letní kino, jindy vila domy nebo Malé náměstí. Pár minut mediální slávy, že něco stavíme, že máme vizi a pak nás nakonec dohnala prostá reprodukce majetku v plaveckém bazénu. Rekonstrukce Malého náměstí mimo obrovských nákladů nepřinese vůbec nic. Z letního kina bych udělal odpočinkovou zónu a propojil bych ho se Štěpánčiným parkem.  Kino se v létě může mobilně promítat třeba na náměstí. Ostatně je to známá věc z mnoha měst.