Zdeněk Krejsa hovoří nejen o sociální službách

Zdeněk Krejsa, ředitel obecně prospěšné organizace KreBul, kandiduje do prachatického zastupitelstva za ODS a nezávislé. V rozhovoru mimo jiné říká, že mu přináší radost, když může pomáhat a být užitečný. Přál by si, aby po volbách zasedl v zastupitelstvu někdo ze sociální sféry. Prachatice mají v této oblasti skvělou pověst, musí se ale zavčas připravit na budoucnost.

Vedete v Prachaticích známou a dobře fungující organizaci KreBul. Co říkáte na útoky, které ze strany vládních politiků včetně premiéra Babiše zaznívají na adresu neziskového sektoru?

Taková vyjádření mě mrzí, protože očerňují práci nás všech, kdo se snažíme dělat něco ve prospěch druhých. Pravda je, že neziskový sektor se velmi rozrostl a skutečně v něm působí organizace, které jen vyvádějí peníze a nic nedělají. Jenže jsou jiné – a je jich většina – které suplují roli státu a jsou v mnoha oblastech nenahraditelné. Nefungovala by bez nich celá řada sociálních služeb, neexistovala by pestrá nabídka volnočasových a doplňkových aktivit pro děti a seniory a nefungovaly by ani sportovní neziskovky, o kterých se tak často nemluví.

Možná někoho překvapí, že jste v komunálních volbách posílil kandidátku ODS. Proč?

Nabídek jsem dostal několik a své rozhodnutí jsem dlouze zvažoval. Nakonec jsem se rozhodl podpořit ODS a nezávislé, mimo jiné kvůli osobnosti Jana Bauera, který pro mne už od dob mého působení ve Studentské radě města zůstává „panem starostou“, stejně jako jeho předchůdce pan Bojanovský. Není to člověk, který se jen chlubí úspěchy, ale umí se postavit čelem i k tématům, která nejsou zrovna oblíbená. Má pochopení pro sociální oblast, nepreferuje pouze jednu cílovou skupinu, ale dokáže vést dialog se všemi. Před lety dal prostor Hance Rabenhauptové, která je pro mne v sociální oblasti velkým vzorem. A stejně jako ona tehdy dostávám i já nyní prostor realizovat se v sociální oblasti, byť zatím při přípravě programu. I pravicové strany mohou prosazovat v sociální oblasti rozumná opatření, současně ale dbát na to, aby se některé sociální výhody nezneužívaly.

Můžete v krátkosti představit KreBul?

V Prachaticích fungujeme od roku 2009. Snažíme se propojovat všechny generace, věnujeme se zdravým lidem i osobám s nejrůznějším postižením. Podařilo se nám zrekonstruovat prostory domu Zlatá stezka 145, kde v současné době poskytujeme služby Občanské poradny, Dobrovolnického centra, Informačního centra pro mládež, SeniorPointu, Komunitního centra a poradny zdraví a životního stylu FOOD.BODY.LIFE.  A také se staráme o mezigenerační zahradu, která vznikla díky dobrovolníkům. Nyní nás zaměstnává šestimilionová investice do půdních prostor, kde vznikne komunitní centrum. Současně pořádáme řadu akcí pro veřejnost. Začátkem října to bude Seniorský bál, v adventním čase vánoční koncert Lukáše Štěpánka nebo jarní benefiční ples na podporu komunitního centra. Více se o nás dočtete na webových stránkách www.krebul.cz.

Mnoho lidí vás zná také jako dobrovolníka, který vedle své práce pomáhá, kde se dá. Kde berete energii a čas na to všechno?

Práce s lidmi je někdy náročná. Člověk musí být neustále nad věcí, nesmí být pohlcen příběhem klienta, protože to by ho brzy zničilo. A že v poradně poslouchám často velmi smutné a těžké příběhy. Rád tak opustím prostor poradny a dám svůj čas druhým – a je jedno, zda jsem za tanečníka pro mentálně postižené, společníkem k diskuzi, sekám mezigenerační zahradu, natírám, skládám chodník z kamení, anebo pomáhám chystat nějakou akci. Všechno jsou to pro mě momenty, kdy vypnu od běžných starostí a vím, že jsem někomu užitečný. To může udělat každý. Nic to nestojí a přináší to radost.

Setkáváte se i s kolegy z jiných měst. Jak jsou na tom Prachatice z hlediska úrovně sociálních služeb? Dostane se tady pomoc každému potřebnému?  

Prachatice mají na mnoha místech republiky výborné jméno, ať už jde o sociální služby nebo práci se seniory. Tolik aktivit, možností a příležitostí, jako mají naši senioři v Prachaticích, to se v jiných městech jen tak nevidí. I tady ale bude třeba řešit problémy se stárnutím populace, odchodem mladých lidí, nárůstem různých civilizačních onemocnění. Naším cílem není jen hezky zformulovat hesla ve volebním programu, ale chceme společně pracovat na přijetí různých opatření, která nám pomohou udržet Prachatice akční a svěží – menší byty, stavební parcely, udržení sítě sociálních služeb, to jsou jen příklady z našeho obsáhlého programu. 

Čemu se budete věnovat, pokud dostanete důvěru a začnete pracovat v zastupitelstvu?

Pokud tuto důvěru skutečně dostanu, bude to pro mne velký závazek, který bych velmi rád naplnil konkrétními skutky. Logicky bych se chtěl věnovat sociální oblasti. Například v současném zastupitelstvu není ani jeden zástupce z této sféry. A to by se mělo změnit.