František Bican. Nejmladší kandidát do zastupitelstva

O místo v prachatickém zastupitelstvu se letos bude ucházet mnoho nových tváří. Jednou z nich je i vysokoškolský student František Bican, který posílil kandidátku ODS a nezávislých. Ve svých devatenácti letech se stal vůbec nejmladším kandidátem letošních komunálních voleb v Prachaticích.

Letos jste pravděpodobně nejmladší kandidát do zastupitelstva. Jak na vaše rozhodnutí aktivně se zapojit do komunální politiky krátce po maturitě reagovala vaše rodina a známí?

Co jsem se zatím díval na podané kandidátky, tak jsem opravdu nejmladším kandidátem do zastupitelstva. Moje rodina a blízcí mě v mém rozhodnutí každopádně od začátku plně podporují. Jako ostatně ve všem, co dělám. Za to si jich velmi vážím a předem se jim chci omluvit, že během září nejspíš nebudu mít v hlavě nic jiného než volby a předvolební kampaň.

Nepředhazují vám oponenti váš nízký věk?

Zatím mě s tím nikdo nekonfrontoval. Pokud ale něco takového přijde, tak jsem připravený danému člověku vysvětlit, že nejsem jen mladý klučina, co se z nudy dal na politiku. O veřejné dění se zajímám už dlouho. A vždycky mě zajímalo, jak pomoci druhým lidem a zajistit, že budou mít lepší život. Nejsem tedy ve veřejném životě úplný nováček. Ale ať už je to v ODS, nebo v jiných stranách, tak současně ctím zkušenosti a kritický pohled těch starších. Nemyslím si ale, že vyšší věk sám o sobě dává jediný správný náhled na život a že je zárukou dobrých rozhodnutí.

Co říkáte názoru, že mladé lidi dnes politika nezajímá?

Bohužel je to pravda. Důvodů je asi více, ale já osobně si myslím, že většina stávajících politiků nejde mladým lidem naproti. Nekomunikují s nimi, podceňují je, nesnaží se s nimi setkávat a poslouchat jejich názory. To je určitě jedna z věcí, kterou chci změnit. Pracuji na tom, abychom oslovili mladé lidi a vysvětlili jim, že svojí aktivitou mohou mnoho věcí změnit.

Proč jste se rozhodl podpořit právě kandidátku ODS a nezávislých kandidátů?

Přesvědčila mě kandidátka, která je složena z velmi schopných lidí, kterých si vážím a chci se od nich naučit nové věci. Dále si myslím, že můžeme navázat na léta zkušeností a pokračovat v rozvoji našeho města, které v dnešní době bohužel stagnuje.

Co byste chtěl v Prachaticích změnit?

Dovolte mi říct nejdříve moje osobní přání. Chtěl bych, aby se lidé chovali slušně. Sám jsem si vědom, že i ODS má z minulosti některé škraloupy. Ale než abych si věčně stěžoval z tepla domova, jdu raději do toho a snažím se věci, které se mi nelíbí, změnit vlastní silou.
V Prachaticích bych chtěl oslovit hlavně mladé lidi a motivovat je, aby se nebáli a šli štěstí takříkajíc naproti. Chci spolupracovat na projektech, které budou rozvíjet jejich osobnost a pomáhat jim v budoucím životě. Rád bych také zapracoval na rozvoji studentské rady, která kvůli nezájmu současného vedení města zcela zakrněla.

Prozradíte, čemu se věnujete právě v těchto dnech?

V současné době většinu svého času věnuji facebookovým stránkám ODS Prachatice, kde postupně představujeme hlavní body našeho programu. Zapojil jsem se také do organizace Xterry spolu s Michalem Pilouškem. Nyní sháníme peníze a organizujeme celou českou výpravu, která by měla vyrazit na Havajské ostrovy v počtu více než třiceti lidí. Vedle toho ale musím myslet i na školu. Brzy nastoupím do prvního ročníku Vysoké školy ekonomické. Naštěstí i tam se budu věnovat tématům, která mě baví a která, jak doufám, budu moci dříve či později využít ve prospěch svého města.